VS-E5PX6006L-N3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 1 301
Datasheet
Diode 600 V 60A Through Hole TO-247AD
VS-E5PX6006L-N3
DigiKey Part Number
112-VS-E5PX6006L-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-E5PX6006L-N3
Description
DIODE STANDARD 600V 60A TO247AD
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
46 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
60A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.2 V @ 60 A