VS-6TQ040-M3
DigiKey Part Number
VS-6TQ040-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-6TQ040-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 6A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 6A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 40 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
400pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
6A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 12 A