VS-60EPU06HN3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 3 761
Datasheet
Diode 600 V 60A Through Hole TO-247AC Modified
VS-60EPU06HN3
DigiKey Part Number
VS-60EPU06HN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-60EPU06HN3
Description
DIODE STANDARD 600V 60A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VS-60EPU06HN3 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
81 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tube
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AC Modified
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.68 V @ 60 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)