VS-3C10EV07T-M3/I
DigiKey Part Number
112-VS-3C10EV07T-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-3C10EV07T-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-3C10EV07T-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-3C10EV07T-M3/I
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A SLIMDPAK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Surface Mount SlimDPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-3C10EV07T-M3/I Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
55 µA @ 650 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
445pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
SlimDPAK
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 10 A