VS-300MT160C
DigiKey Part Number
112-VS-300MT160C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-300MT160C
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 258A MTC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6 kV Chassis Mount MTC
Category
Current - Average Rectified (Io)
258 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 300 A
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Three Phase
Package / Case
MTC
Technology
Standard
Supplier Device Package
MTC
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.6 kV