VS-20TQ040STRR-M3
DigiKey Part Number
VS-20TQ040STRR-M3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20TQ040STRR-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 20A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 20A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.7 mA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
1400pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 20 A