VS-19TQ015S-M3
DigiKey Part Number
112-VS-19TQ015S-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-19TQ015S-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 19A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 15 V 19A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10.5 mA @ 15 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
2000pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io)
19A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
360 mV @ 19 A