VS-16EDH02HM3/I
DigiKey Part Number
VS-16EDH02HM3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VS-16EDH02HM3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
VS-16EDH02HM3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-16EDH02HM3/I
Description
DIODE STANDARD 200V 16A TO263AC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 16A Surface Mount TO-263AC (SMPD)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-16EDH02HM3/I Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
32 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 200 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-263AC (SMPD)
Current - Average Rectified (Io)
16A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 16 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)