VS-16CTQ100-1PBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7 328
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 635
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 8A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
VS-16CTQ100-1PBF
DigiKey Part Number
16CTQ100-1PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-16CTQ100-1PBF
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 8A TO2623
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 8 A
Manufacturer
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
550 µA @ 100 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-262-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
8A