VGSOT36-G3-18
DigiKey Part Number
112-VGSOT36-G3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VGSOT36-G3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VGSOT36-G3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VGSOT36-G3-18
Description
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT233
Detailed Description
71V Clamp 5.6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.6A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Capacitance @ Frequency
45pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
39V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
71V