V80100PW-M3R/4W
DigiKey Part Number
V80100PW-M3R/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V80100PW-M3R/4W
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 40A TO-3PW
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 40A Through Hole TO-3P-3 Full Pack
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A
Supplier Device Package
TO-3PW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 40 A