V30120C-E3/4W is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 40
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 1 985
Diode Array 1 Pair Common Cathode 120 V 15A Through Hole TO-220-3
V30120C-E3/4W
DigiKey Part Number
V30120C-E3/4WGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V30120C-E3/4W
Description
DIODE ARR SCHOT 120V 15A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
V30120C-E3/4W Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
970 mV @ 15 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 120 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A