V2PL45HM3/H
DigiKey Part Number
V2PL45HM3/HGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V2PL45HM3/HGICT-ND - Cut Tape (CT)
V2PL45HM3/HGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V2PL45HM3/H
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 2A DO219AD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 2A Surface Mount DO-219AD (MicroSMP)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
350 µA @ 45 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
300pF @ 4V, 1MHz
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
DO-219AD (MicroSMP)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)