V20PWM12-M3/I
DigiKey Part Number
V20PWM12-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V20PWM12-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V20PWM12-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20PWM12-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A SLIMDPAK
Detailed Description
Diode 120 V 20A Surface Mount SlimDPAK
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 120 V
Series
Capacitance @ Vr, F
1350pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.02 V @ 20 A