UF1005-M3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 179 007
Datasheet
Rochester Electronics, LLC
Diodes Incorporated
onsemi
Diode 600 V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41)
UF1005-M3/73
DigiKey Part Number
UF1005-M3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF1005-M3/73
Description
DIODE STANDARD 600V 1A DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
75 ns
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 1 A