SMCG60A-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCG60A-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCG60A-E3/57TGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCG60A-E3/57TGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCG60A-E3/57T
Description
TVS DIODE 60VWM 96VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96V