SMCG18CA-E3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Littelfuse Inc.
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
STMicroelectronics
29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
SMCG18CA-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCG18CA-E3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCG18CA-E3/57T
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V