SMBJ90CA-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2 349
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Comchip Technology
146V Clamp 4.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ90CA-M3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ90CA-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ90CA-M3/5B
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V