SMBJ43CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2 332
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
69.4V Clamp 8.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ43CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ43CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ43CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V