SMBJ40CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 56 341
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Comchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
Bourns Inc.
Semtech Corporation
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ40CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ40CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ40CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V