SMBJ22AHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 12 484
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
35.5V Clamp 16.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ22AHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ22AHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ22AHE3/52
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V