SMBJ18CA-M3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7 462
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Similar
Diotec Semiconductor
29.2V Clamp 20.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ18CA-M3/52
DigiKey Part Number
SMBJ18CA-M3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ18CA-M3/52
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V