SMBJ16CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 36 685
Datasheet
Direct
In Stock: 2 690
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
Comchip Technology
Comchip Technology
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ16CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ16CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ16CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V