SMBJ16C-E3/52 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 36 685
Datasheet
Direct
Microchip Technology
Similar
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Microchip Technology
28.8V Clamp 20.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ16C-E3/52
DigiKey Part Number
SMBJ16C-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ16C-E3/52
Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28.8V