SMBJ120A-E3/52
DigiKey Part Number
112-SMBJ120A-E3/52TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMBJ120A-E3/52CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMBJ120A-E3/52DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ120A-E3/52
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V