SMBG40CA-E3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
SMBG40CA-E3/5B
DigiKey Part Number
SMBG40CA-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBG40CA-E3/5B
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V