SMB8J40CA-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Direct
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
STMicroelectronics
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
YAGEO
64.5V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMB8J40CA-M3/5B
DigiKey Part Number
SMB8J40CA-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J40CA-M3/5B
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMB8J40CA-M3/5B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V