SMB8J40CA-M3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
YAGEO
64.5V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMB8J40CA-M3/52
DigiKey Part Number
SMB8J40CA-M3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J40CA-M3/52
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMB8J40CA-M3/52 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V