SMAJ48C-E3/5A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 5 371
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 13 424
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Image for SMAJ48C-E3/5A is not available
SMAJ48C-E3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ48C-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ48C-E3/5A
Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
85.5V Clamp 4.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85.5V