SMAJ15C-E3/5A is Obsolete and no longer manufactured.
In Stock: 11 572
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 202 326
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
Image for SMAJ15C-E3/5A is not available
SMAJ15C-E3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ15C-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ15C-E3/5A
Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
26.9V Clamp 14.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26.9V