SMAJ14AHE3/5A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Similar
Microchip Technology
Image for SMAJ14AHE3/5A is not available
SMAJ14AHE3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ14AHE3/5AGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ14AHE3/5A
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
23.2V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V