SMAJ120CA-M3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Image for SMAJ120CA-M3/5A is not available
SMAJ120CA-M3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ120CA-M3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ120CA-M3/5A
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 1.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V