SMA6J26A-E3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
STMicroelectronics
In Stock: 4 804
STMicroelectronics
In Stock: 4 994
Littelfuse Inc.
Image for SMA6J26A-E3/61 is not available
SMA6J26A-E3/61
DigiKey Part Number
SMA6J26A-E3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J26A-E3/61
Description
TVS DIODE 26VWM 47.9VC DO214AC
Detailed Description
47.9V Clamp 14.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
47.9V