SMA6J18A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 7 276
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 16 764
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Image for SMA6J18A-E3/5A is not available
SMA6J18A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA6J18A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J18A-E3/5A
Description
TVS DIODE 18VWM 33.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33.2V Clamp 21.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
33.2V