Image for SMA6J15A-E3/5A is not available
SMA6J15A-E3/5A
DigiKey Part Number
112-SMA6J15A-E3/5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMA6J15A-E3/5ACT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMA6J15A-E3/5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J15A-E3/5A
Description
TVS DIODE 15VWM 27.7VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.7V Clamp 25.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V