SMA6J12A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 28 064
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 2 948
Datasheet
STMicroelectronics
Diodes Incorporated
Comchip Technology
Image for SMA6J12A-E3/5A is not available
SMA6J12A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA6J12A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J12A-E3/5A
Description
TVS DIODE 12VWM 23.5VC DO214AC
Detailed Description
23.5V Clamp 31.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.5V