SMA6J11A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 21 198
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 43 488
Datasheet
Diodes Incorporated
YAGEO
YAGEO
Image for SMA6J11A-E3/5A is not available
SMA6J11A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA6J11A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J11A-E3/5A
Description
TVS DIODE 11VWM 21.5VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 34.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V