SMA5J8.5CA-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Comchip Technology
Image for SMA5J8.5CA-E3/5A is not available
SMA5J8.5CA-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J8.5CA-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J8.5CA-E3/5A
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 34.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V