SMA5J18HE3/5A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 7 276
Bourns Inc.
In Stock: 16 764
Datasheet
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Image for SMA5J18HE3/5A is not available
SMA5J18HE3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J18HE3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J18HE3/5A
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
32.2V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.2V