SMA5J11C-E3/61 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Image for SMA5J11C-E3/61 is not available
SMA5J11C-E3/61
DigiKey Part Number
SMA5J11C-E3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J11C-E3/61
Description
TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
20.1V Clamp 24.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20.1V