SM15T12CA-E3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 2 918
Datasheet
STMicroelectronics
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 270
Taiwan Semiconductor Corporation
16.7V Clamp 90A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SM15T12CA-E3/9AT
DigiKey Part Number
SM15T12CA-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15T12CA-E3/9AT
Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
90A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10.2V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
11.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16.7V