SE30DT12HM3/I
DigiKey Part Number
112-SE30DT12HM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SE30DT12HM3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-SE30DT12HM3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SE30DT12HM3/I
Description
DIODE STANDARD 1200V 30A SMPD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 30A Surface Mount SMPD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SE30DT12HM3/I Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Reverse Recovery Time (trr)
3.4 µs
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1200 V
Series
Capacitance @ Vr, F
132pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
30A
Supplier Device Package
SMPD
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.29 V @ 30 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)