SBYV28-200-E3/54
DigiKey Part Number
SBYV28-200-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBYV28-200-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBYV28-200-E3/54
Description
DIODE STANDARD 200V 3.5A DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 3.5A Through Hole DO-201AD
Category
Reverse Recovery Time (trr)
20 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
DO-201AD
Current - Average Rectified (Io)
3.5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 3.5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)