SBYV27-200-E3/73
DigiKey Part Number
SBYV27-200-E3/73GICT-ND - Cut Tape (CT)
SBYV27-200-E3/73GITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBYV27-200-E3/73
Description
DIODE STANDARD 200V 2A DO204AC
Detailed Description
Diode 200 V 2A Through Hole DO-204AC (DO-15)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBYV27-200-E3/73 Models
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 200 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.07 V @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)