P4KE530-E3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
760V Clamp 400mA Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
P4KE530-E3/54
DigiKey Part Number
P4KE530-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4KE530-E3/54
Description
TVS DIODE 477VWM 760VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
P4KE530-E3/54 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
400mA
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
477V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
530V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
760V