MMSZ5248B-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 11 626
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1 907
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 828
onsemi
Zener Diode 18 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
MMSZ5248B-G3-18
DigiKey Part Number
MMSZ5248B-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ5248B-G3-18
Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
21 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW