MMBZ5250C-E3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
onsemi
Zener Diode 20 V 225 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
MMBZ5250C-E3-18
DigiKey Part Number
MMBZ5250C-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMBZ5250C-E3-18
Description
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
225 mW