MBR20H100CTG-E3/45
DigiKey Part Number
112-MBR20H100CTG-E3/45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20H100CTG-E3/45
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR20H100CTG-E3/45 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 10 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A