BZX84B6V2-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 722
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 10 000
Datasheet
In Stock: 1 816
Similar
Diodes Incorporated
Similar
onsemi
In Stock: 381
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
onsemi
Diodes Incorporated
Zener Diode 6.2 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B6V2-G3-18
DigiKey Part Number
BZX84B6V2-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B6V2-G3-18
Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B6V2-G3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW