BZX84B15-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 558
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 346
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 2 396
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
Diodes Incorporated
In Stock: 313
In Stock: 63
onsemi
In Stock: 23
Zener Diode 15 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B15-G3-08
DigiKey Part Number
BZX84B15-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B15-G3-08
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B15-G3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW